Technologie

Ruční laminování je technologie, kdy probíhá výroba postupným kladením vrstev tkanin s průběžným prosycováním epoxidovou pryskyřicí štětcem nebo válečkem. Vhodné pro většinu aplikací.

 

Vakuování probíhá stejným postupem jako ruční laminování s tím rozdílem, že po nalaminování všech vrstev se forma uzavře do neprodyšného obalu, z kterého se pomocí vývěvy následně odsaje vzduch a udržuje vakuum až do vytvrzení výrobku. Vhodné pro sendvičové produkty, nebo při požadavku minimální hmotnosti.

 

Infuze se liší od vakuování tím, že nejdřív se do formy uloží všechny vrstvy tkanin bez prosycování. Po uzavření formy a odsátí vzduchu, se díky podtlaku nasává pryskyřice do tkanin uložených ve formě. Vhodné pro velké díly, kde je nemožné použít jinou technologii s ohledem na časové omezení zpracování pryskyřice (geltime).

 

Tlakové laminování je systém vhodný pro výrobu skořepin, kde negativní forma má pozitivní protikus s definovanou mezerou pro výrobek. Ručně se nalaminují vrstvy tkanin s přebytkem pryskyřice a následným slisováním negativní formy s pozitivním protikusem se vytlačí přebytečná pryskyřice. Vhodné pro výrobky s definovaným povrchem obou stran skořepiny.

 

Materiály k výrobě používáme od renomované firmy GRM Systems a dalších předních výrobců. Volba vhodného materiálu je vždy zásadní pro konečné vlastnosti daného výrobku a proto klademe velký důraz na jejich kvalitu. Neméně důležitá je příprava skladby a kombinace materiálů v daném výrobku.

Zpracováváme především epoxidové gelcoaty, laminovací pasty a pryskyřice v kombinaci se skelnými, uhlíkovými a aramidovými vlákny ve formě rovingů, tkanin, jednosměrných a multiaxiálních vazbách.